Türkiye'nin en kapsamlı Mariah Carey sitesi, MariahTurkiye.net'e hoşgeldiniz.

Welcome to MariahTurkiye.net, the #1 source for everything Mariah in Turkish.
 
 


 
 

Gospel söylediğim bazı zamanlarda, şarkının bir sonraki bölümüne nasıl devam edeceğimi düşünmüyorum bile; çünkü her şey içimden geliyor, öyle içten ve huzurlu bir an oluyor ki, bütün sesler ve müzik birleşiyor ve benim hissettiklerim… sanki başka bir yerden geliyor.

 
 

Adı: Mariah Turkiye
URL: www.mariahturkiye.net
Tema:
v2.0 - Purple Rain
Açılış: 18 Eylül, 2006
Webmaster: Can, Murat

  


Merry Christmas
MERRY CHRISTMAS

Çıkış tarihi: 1 Kasım 1994
Tür: Pop, Gospel
Firma: Sony Music/Columbia
Şarkı sözü yazarları: Mariah Carey, Walter Afanasieff
Yapımcılar: Mariah Carey, Walter Afanasieff, Loris Holland, Jay Healy
Uygulayıcı yapımcılar: Mariah Carey, Tommy Mottola
Satış miktarı: ABD’de 4.6 milyon, dünya genelinde 16 milyon.

Standart Versiyonu

Geleneksel (Mariah Carey, Loris Holland)
Mariah Carey, Walter Afanasieff
Geleneksel (Mariah Carey, Walter Afanasieff)
P. Spector, J. Barry, E. Greenwich
Mariah Carey, Walter Afanasieff
Geleneksel - H. Axton (Mariah Carey, Walter Afanasieff)
Mariah Carey, Walter Afanasieff
J. F. Coots, H. Gillespie
Geleneksel (Mariah Carey, Loris Holland, Walter Afanasieff)
Geleneksel (Mariah Carey, Loris Holland, Walter Afanasieff)
Geleneksel (Mariah Carey, Walter Afanasieff)

Dual-Disc Versiyonu (2005)

Disk 1
Disk 2 (DVD)
Santa Claus Is Comin' to Town (Anniversary Mix)
All I Want For Christmas Is You
Miss You Most (At Christmas Time)
All I Want For Christmas Is You (So So Def Remix)
Joy To The World (Celebration Mix)
O Holy Night
All I Want For Christmas Is You (Siyah-Beyaz Versiyon)
Joy To The World
 
 
 
 

Mariah Carey’nin dördüncü albümü olma özelliğini taşıyan “Merry Christmas”, 1994 yılının Kasım ayında piyasaya çıktı. Klasikleşmiş Noel şarkılarının yanı sıra orijinal şarkıları da içinde barındıran albüm, günümüzün en iyi Noel albümlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Albümde Carey, “Emotions” albümünden bu yana birlikte çalıştığı Walter Afanasieff ile yeniden bir araya geldi ve “All I Want For Christmas Is You”, “Miss You Most (At Christmas Time)” ve “Jesus Born On This Day” adlı üç yeni şarkıyı kaydetti.

Carey albümdeki şarkı seçimini şöyle açıklıyor: “Geleneksel Noel ilahileri ve eğlenceli Noel şarkıları arasında iyi bir denge kurmak zorundasınız. En azından birkaç yeni şarkı yazmak kesinlikle benim için bir öncelikti ama bu şarkılar ne kadar iyi olursa olsun, insanlar geleneksel şarkıları da duymak isteyecektir.”

Gospel müziğine olan ilgisini her fırsatta dile getiren Carey, bu konuda ise şöyle diyor: “Gospel söylediğim bazı zamanlarda, şarkının bir sonraki bölümüne nasıl devam edeceğimi düşünmüyorum bile; çünkü her şey içimden geliyor, öyle içten ve huzurlu bir an oluyor ki, bütün sesler ve müzik birleşiyor ve benim hissettiklerim… sanki başka bir yerden geliyor.”

Albüm, Amerikan Billboard listelerine satışa çıktığı ilk haftasında 45.000 adet satarak 30 numaradan girdi. Beşinci haftasında 208.000 satış rakamıyla 3 numaraya yükseldi ve bu albümün listede çıkabildiği en yüksek nokta oldu. Bir sonraki hafta ise satışlar 500.000 kopyaya yükselmesine rağmen albüm, altıncı sıraya geriledi. ABD’de 4.6 milyon satan albüm, dünya genelinde 16 milyona ulaştı. Her yıl Noel sezonunda satış rakamları tekrar parlayan “Merry Christmas”, 2005 yılında içinde video kliplerin ve canlı performansların olduğu DVD’si ile tekrar satışa çıktı.

“Merry Christmas” albümünden birçok şarkı single olarak piyasaya sürüldü. Bunlardan çoğu albümü tanıtmak amacıyla yapılan promosyon single’larıydı. İlk olarak, bugünlerde artık klasikleşmiş bir Noel şarkısı olan “All I Want For Christmas Is You” single olarak çıktı. İki değişik klibiyle büyük ilgi gören şarkı, Billboard listelerine ilk başta giremese de günümüzün modern klasiklerinden biri olarak sayılmaktadır. Şarkı, tıpkı içinde bulunduğu albüm gibi, her sene Noel zamanında radyolarda, müzik kanallarında ve dijital satış mağazalarında büyük ilgi görmektedir.

Albümden çıkan diğer single’lar ise sırasıyla; “Miss You Most (At Christmas Time)”, “Joy To The World”, “Jesus Born On This Day” ve “O Holy Night”.

Albümden yayınlanan single'lar

All I Want For Christmas Is You
Miss You Most (At Christmas Time)
Joy To The World
Jesus Born On This Day
All I Want For Christmas Is You
Miss You Most (At Christmas Time)
Joy To The World
Jesus Born On This Day
O Holy Night
O Holy Night

 

 

 
“...Kariyerinin bu noktasında Carey’nin kendini ispatlamaya ihtiyacı yok gibi görünüyor. Güçlü sesi, albümdeki her şarkıyla birlikte size şunu tekrar hatırlatıyor: ‘Neler yapabildiğimi dinleyin.’ ” Lycos Music>>> Albümler <<<